DS1856E-020+
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
DS1856E-020+
  • 1
Digital Interface : Serial (2-Wire)
Operating Supply Current : 2 mA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 256
Resistance : 20 kOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Package / Case : TSSOP-16
Maximum Operating Temperature : + 95 C
Packaging : Bulk
Series : DS1856E
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V